فروش رهن کامل آپارتمان در چیتگر ، اجاره آپارتمان در شهرک شهید خرازی

املاک بزرگ پارلمان غرب - منطقه 22

مقالات آموزشی

استعلام سند ملک چگونه انجام می‌شود؟

استعلام سند ملک را چگونه انجام دهیم که بتوانیم یک معامله عالی داشته باشیم؟ یکی از پر بحث ترین موارد مرتبط با ملک، مشکل استعلام سند ملک است که بخش بسیار زیادی از شکایات قوه قضاییه ، مربوط به این استعلام سند ملک است.
بسیار از مردم، از وضعیت اعتبار سند ملک، اطلاعی ندارند و این شروع مشکلات است. اگر در هنگام خرید ملک موارد قانونی را بررسی کنید، این مشکل تا حدود زیادی حل و فصل می شود.

سامانه هایی که میتوانید به آنها مراجعه کنید:
سامانه استعلام الکترونیکی ملک و نحوه استعلام اسناد و پلاک های ثبتی

در این مقاله تلاش میکنیم تا مشکل استعلام سند ملک را برای شما مرتفع کنیم

با سامانه استعلام الکترونیکی ملک آشنا شوید

ممکن است هنگام خرید و یا معامله ملک و خانه، یک سند تک برگی دریافت کنید، ولی باید از اعتبار آن آگاهی پیدا کنید. برای این کار بایستی وارد سامانه استعلام الکترونیکی ملک شوید.
سپس کد پیگیری ملک یا شناسه یکتای استعلام سند ملک را وارد نمایید تا جزئیات را به شما نمایش دهد.

بدون استثنا هنگام معامله ملک، وارد سامانه الکترونیک ملک یا همان سامانه ثبت اسناد و املاک کشور، وضعیت صدور سند و اعتبار سندیت ملک را بررسی نمایید.
به پیش فرض های خودتان اتکا نکنید که قطعاً دچار مشکل می شوید.

برای اطلاع از آخرین قیمت املاک و آپارتمان، و برج های منطقه 22 و خرید آپارتمان در منطقه 22 با املاک پارلمان غرب تماس حاصل نمایید. برای اطلاع از قیمت آپارتمان در منطقه چیتگر با شماره های 02144741072 تماس حاصل نمایید.

نحوه استعلام اسناد و پلاک های ثبتی

برای اینکه ملک مورد نظر رو بررسی کنید به اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه می نمایید و مدارک مورد نظر درخواست استعلام را ارائه بدهید.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استعلام تنها توسط خود مالک ملک مورد تأیید است ، چرا که سئوالات و مدارک شخصی به حساب می آیند و یا خود فرد یا نماینده قانونی وی پذیرفته می شود.
وقتی استعلام مورد نظر انجام می‌شود، تمامی پلاک‌های ثبتی با کد ملی فرد اعلام شده و در صورت ثبت ملک و سند مورد نظر اطلاعات لازم مبنی بر اثبات مالکیت فرد اعلام خواهد شد.

در برخی موارد افراد به منظور پیگیری‌های حقوقی و قضایی مربوطه در معاملات انجام شده و مشکلات ناشی از آن، نیاز به استعلام اسناد پیدا می‌کنند که در این موارد باید ابتدا به مراجع قضایی مراجعه کرده و پس از صدور حکم برای استعلام به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنند.

در نتیجه اینگونه می‌توان بیان کرد که استعلام بدون حضور مالک و با کد ملی شخص دیگر، منوط به داشتن حکم قضایی بوده و در غیر این صورت امکان‌پذیر نیست.

استعلام سند ملک با کد ملی

برای استعلام سند مالکیت با کد ملی، باید به یکی از شعب سازمان ثبت مراجعه نمایید و مدارک شناسایی خود را ارائه کنید تا بتوانید استعلام سند درخواستی را دریافت کنید. با این روش تمامی پلاک های ثبتی که با این کد ملی وجود دارد، در اختیار شما قرار میگیرد.

استعلام سند تک برگی

در این روش مالکان با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک تمامی پلاک‌های تحت تملک و اسناد ثبت شده در سازمان را مشخص می‌کنند. همچنین افراد می‌توانند با استفاده از مدارک ارائه شده از سوی سازمان، مالکیت خود را در مورد املاک مربوطه اثبات کنند.
در برخی موارد شاهد استعلام اسناد به صورت موردی هستیم که تنها یک سند با شرایط مشخص مورد بررسی قرار می‌گیرد و شرایط ثبتی آن بررسی می‌شود.

برای انجام این نوع از استعلام های ملکی نیاز به شماره سند تک برگی بوده که به صورت آنلاین و از طریق سامانه های سازمان ثبت اسناد قابل دستیابی هستند. افراد با استفاده از این نوع استعلام می‌توانند وضعیت صدور سند تک برگی خود را مورد بررسی قرار دهند.
در زمان انتقال اسناد ملکی دفاتر اسناد رسمی هنگام انجام فرایندهای لازم برای انتقال سند اقدام به استعلام کرده و در صورت معتبر بودن آن، سند مربوطه را به نام مالک جدید انتقال خواهند داد.

استعلام سند ملک با شناسه یکتا

شناسه یکتای استعلام یک کد ۱۸ رقمی است که پس از ثبت اطلاعات سند ملک در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به سند شما اختصاص داده می‌شود. این شناسه برای هر فرد با شخص دیگر متفاوت است. به این کد ۱۸ رقمی، شناسه یکتای استعلام می‌گویند.
این شناسه یا همان کد 18 رقمی که توسط املاک در موقع خرید خانه ثبت می‌شود، در مواقعی که قصد استعلام سند مالکیت خود را دارید، موجب تسریع روند پیدا کردن اطلاعات مورد نظر در مورد مشخصات ملک و مالک آن می‌شود.

استعلام سند ملک در رهن بانک

یک نکته ویژه در خصوص اسناد در رهن بانک، این است که به راحتی نمی شود متوجه شد که سند در رهن بانک است و یا از طریق آن سند، وامی دریافت شده است یا نه، برای این کار ، راه حل ، درخواست استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

اینگونه اطلاعات کافی و جامعی از ملک بدست خواهید آورد.
زیرا خانه‌ای که به عنوان وثیقه تحت رهن بانک است، برای معامله باید از رهن بانک خارج (فک رهن) شده یا تسهیلات بانک را به خریدار واگذار کند.

استعلام سند منگوله دار چگونه است؟

اگه سند منگوله دار قدیمی دارد، پیشنهاد میکنیم با حفظ اسناد مربوطه، اقدام به تعویض سند منگوله دار ملک با سند تک برگ کنید. یکی از مشکلات اصلی سند های قدیمی، نبود اطلاعات درست و دقیق و خوانا در مورد آنها و همچنین عدم تهیه نقشه هوایی و عدم قابلیت استعلام گرفتن است.
اسناد جدید تک برگ املاک، ضریب امنیت بالایی دارند ولی اسناد منگوله دار، قابلیت رصد و پیگیری در سامانه های آنلاین کشوری را ندارند.

جمع بندی استعلام سند ملک

با حساسیت موضوعی که خرید ملک دارد و یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد، همیشه بایستی دقت کنید که وارد سایت اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سامانه های استعلام الکترونیکی ملک شوید و شخصا اقدام به دریافت و مشاهده رسمی کنید. هیچ گاه به حرف های شفاهی و گواهی های مشکوک، اعتماد نکنید.

املاک پارلمان غرب (املاک چیتگر ) که به صورت تخصصی در منطقه دریاچه چیتگر اقدام به خرید و فروش ملک در چیتگر می نماید، تمامی موارد حقوقی را رعایت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر